Perşembe , 20 Haziran 2024
Aşı Kısırlık Yapar mı
Aşı Kısırlık Yapar mı

Aşı Kısırlık Yapar Mı?

Aşı kısırlık yapar mı? Covid-19 salgınından kaynaklı olarak yapılan Sinovac ve Biontech aşıları bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Aşı kısırlık yapar mı? Yoksa yapmaz mı? Bilim insanları bu sorulara tatmin edici cevaplar veriyor. Genel kanı aşıların çok yeni olması. Bundan dolayı uzun vadeli olası yan etkileri bilinmiyor. Fakat uzun dönemli çalışmalar sonucu daha net açıklamalar duyacağımızı düşünüyoruz. Konusunda uzman bilim insanlarını dinleyip onların yönlendirmeleri dahilinde ilerliyor olmak önemli. Salgından kurtulmak için bilim insanlarının tavsiyesi aşı yapılması yönünde. Bu yüzden sırası gelen herkes gecikmeden aşı olmalı.

KISIRLIK

Tanım olarak kısırlık (infertilite); çiftlerin düzenli ve korumasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bir yıl içerisinde kadın tarafında gebeliğin gerçekleşmeme halidir. Genel kısırlık tanımı bu şekildedir. Fakat 35 yaşından büyük kadınlar için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye (seks) girilmesine rağmen hamile kalınamıyorsa erken bir zamanda gerekli tetkik ve tedaviler yaptırılmalıdır. Ülkemizde yapılan araştırmalarda üreme çağında olan her 100 sağlıklı çiftten %10 ile %15’inde kısırlık tespit edilmiştir.

Çiftlerin yaşları ilerledikçe kısırlık görülme oranı daha fazla olur. Kısırlık sonuç olarak kişilerin üreme sistemleri ile alakalı olan bir sağlık sorunudur. Erken teşhis ile uygun tedavileri ve çözümü vardır. Çaresiz değilsiniz. Teşhise bağlı olarak farklı pek çok tedavi şekli bulunmaktadır.

KISIRLIK NEDENLERİ?

Genelde tek bir sebebe dayalı olabileceği gibi birden fazla sebebin birleşmesi ile de ortaya çıkabilir. Temel olarak kısırlık, kişinin üreme sisteminin üreme işlevini sağlıklı olarak yerine getirememesidir. Kısırlık hastalığı çiftler arasında kadın veya erkekte görülebilir. Ancak bazı durumlarda kadın ve erkekte son derece sağlıklı olmalarına, düzenli ve kaliteli seks yapmalarına rağmen gebelik gerçekleşmez.

Nedeni belli olmayan kısırlık durumu yaşanabilir. Tüm durumlarda sevişmekten ve seks yapmaktan asla vazgeçmeyin bunu bir takıntı haline getirmeyin. Takıntı haline getirince  kadın ve erkek olarak yükleneceğiniz aşırı stresten kaynaklı olarak bu sefer yatakta problem yaşıyor ve cinsel birliktelikten uzaklaşıyor olacaksınız. Bu da belki evliliği bitirir.

GEBELİK

Genç, sağlıklı çiftlerin çocuk sahibi olması son derece basit ve doğal bir durummuş gibi görülüp bilinse de gerçekte kişiye göre durum karmaşık olabilir. Kadın tarafında sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşmesi için tüm bunların olması gerekir;

Kadın yumurtalıklarında sağlıklı yumurta üretimi

-Erkek tarafında yüksek kalitede sperm üretimi

-Fallop tüpleri sağlıklı olmalı. Bu tüpler sperminin kadın tarafındaki yumurtaya ulaşmasını sağlar

-Erkekten gelen spermin yumurtayı döllemesi

-Sağlıklı olarak döllenmiş yumurtanın rahim içinde tutunması

-Son olarak tüm bu işlemlerden sonra,yeterli kalitede embriyo oluşması

ERKEKLERDE KISIRLIK SEBEPLERİ

Erkeklerde kısırlık nedenleri genel olarak aşağıdaki gibidir. Bunların dışında en önemli sebeplerin başında psikolojik problemler gelir.

-Erkekteki sağlıklı sperm sayısının ve hareketinin azlığı

-Erkek sperminde geçmişten gelen veya sonradan oluşan yapısal problemler

-Erkek menisinde hiç veya çok az sayıda sağlıklı sperm sayısının olması

-Spermin penisten dışarıya çıkamaması

-Erkek tarafında çocuk yaşta geçirilen ateşli hastalıklar

-Genel olarak görülen erkeklik organındaki sertleşme veya erken boşalma problemi

-Şeker hastalığı veya kanser tedavisi görmüş olmak

-Testosteron azlığı çok fazla sigara ve alkol içilmesi

Ve hepsinden önemlisi çağımızın hastalığı olarak tanımlanan STRES. Stres maalesef bilinen, kabul görmüş bir tedavisi olmayan, kişiye ve duruma göre değişen bir sağlık problemidir. Özellikle kent hayatı, trafik, gürültü, kirli hava, gün ışığı alamıyor olmak, uyku düzeni bozukluğu, maddi problemler gibi onlarca sebebi olan bir konu.

Her birey bunu kendisi kontrol etmek ve yönetmek durumunda. Stres  yönetilemez bir hal alınca kişinin cinsel hayatını ve buna bağlı olarak da en doğal üreme ihtiyacını karşılayamaz hale geliyor. Siz de stresten uzak durmak ve sağlıklı birer birey olarak kalmak için kendi stresinizi yönetmeyi becermek zorundasınız. Bunun için gerekirse profesyonel destek almaktan asla imtina etmeyin.

Aşı kısırlık yapar mı ? yapmaz mı? Bu soruya net cevap vermek için henüz erken. Özellikle sigara, alkol ve stresten uzak durun. Hatta haftada 2-3 gün spor yapmak faydalı olur. Covid 19 aşılarının kısırlık yapıp yapmadığını zaman içinde yapılacak olan tibbi laboratuvar çalışmaları gösteriyor olacaktır.

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …