Perşembe , 20 Haziran 2024
seksten sonra kadınlarda karın ağrısı olur mu?
Seksten sonra kadınlarda kadın ağrısı ...

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Olur Mu?

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Neden Olur?

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı olur mu? Evet; gayet normaldir ve olur. Cinsel ilişki sonrası mide, kas ve karın ağrısı gibi kramplar yaygın olarak görülmektedir. Genelde kadınların karşılaştığı bir durum olsa da cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı erkeklerde de rastlanabilir. Bu yazımızda siz değerli MobilDost okuyucuları ile bazı durumlarda cinsel ilişkinin pozisyonundan kaynaklanan cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı nedenlerini paylaşıyor olucaz. İşte merak edilen cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı olur mu, olursa neden olur  sorularının yanıtlarını sizler ile paylaşıyoruz.

Cinsel ilişki sonrasında kadın ve erkeklerde görünen karın ağrısı belirtileri.
Cinsel ilişkiden sonra özellikle bazı zorlayıcı cinsel birleşme pozisyonlarından sonra kadın veya erkekte karın ağrısı olabilir. Özellikle sizi zorlayan pozisyon seçimlerinden uzak durmalısınız.

Hayati bir tehlikesi olmasa da cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı cinsel yaşamınız dahil günlük hayatı kısıtlayıcı bir etkide bulunabilir. Uzmanlar, çoğu zaman cinsel ilişki sonrasında karın ağrısının gaz ve derin penetrasyondan kaynaklandığını ifade ederler. Peki cinsel ilişki sırasında karın ağrısı olmaması için nelere dikkat etmeli, neden olur? İşte cinsel ilişkide karın ağrısı hakkında merak edilenler…

Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı neden olur?

Bazı durumlarda, karın ve mide ağrısı dış stres faktörlerinden veya bulunduğunuz pozisyondan kaynaklanır. Ayrıca altta yatan bir rahatsızlık durumunun işareti de olabilir:

Duygusal tepki

Seks, midenizi etkileyebilecek heyecandan endişeye kadar her türlü duyguyu harekete geçirebilir. İlişki sorunları , günlük stres ve seksle ilgili kaygı , karın ve pelvik kaslarınızın gerilmesine veya mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir .

Derin nüfuz

Derin penetrasyon , vajinal ve anal seksten sonra da ağrıya neden olabilir. Bu ağrı genellikle geçicidir ve pozisyon değiştirdiğinizde veya vücudunuzun dinlenmesine izin verdiğinizde veya seksten sonra alınacak ılık bir duştan sonra geçer. Ağrıyı önlemek için farklı bir pozisyon çalışırken sert hareketlerden kaçınmanızda fayda var. Ağrı ve acı verici pozisyonlardan olabildigince kaçının. Partnerinizin istediginiz, rızanız dışındaki tercihlerine asla müsade etmeyin.

Seksten sonra karın ağrısı
Bazı kadınlarda cinsel birleşmeden sonra aşırı penetrasyon dan dolayı vücutta hava birikmesinden kaynaklı olarak gaz sıkışması durumu yaşanabilir. Bu tip durumlarda gaz çıkartmaktan utanmayın.

Orgazm

Orgazm sırasında pelvik kaslarınız kasılır. Bazı insanlar için bu kasılmalar alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına neden olur. Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı disorgazmi olarak da bilinir. Bu sebeple her söyledigimiz gibi pelvik kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmanızda fayda var. Dilerseniz zevkin doruklarına çıkmak için tantrik seks yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Cinsel ilişki sonrası ağrı kimlerde görülür?

Dizorgazmi denilen cinsel ilişki sonrasında karın ve mide ağrıları yaygın olarak aşağıdaki kişilerde görülebilir;

Hamileler

Yumurtalık kistleri

Pelvik inflamatuar hastalığı olanlar

Kronik pelvik ağrı sendromu olanlar

Gaz

Penetran seks havayı vajinaya veya anüse itebilir. Hava sıkışırsa, üst karnınızda veya göğsünüzde gaza bağlı ağrı yaşayabilirsiniz.

Gaz ağrısı hareket ediyormuş gibi hissetme eğilimindedir, bu nedenle bu ağrı diğer bölgelere yayılabilir. Gazı çıkardıktan sonra semptomlarınız azalmalıdır. Bu durumda gaz çıkarmaktan kaçınmayın.

İdrar yolu enfeksiyonu 

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yolunuzun alt kısmını içerir. 

Pelvik ve karın ağrısı ile birlikte şunları yaşayabilirsiniz:

İdrar yaparken ağrı veya yanma

Artan idrar sıklığı

Bulanık idrar

Kanlı idrar

Rektal ağrı

Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genellikle asemptomatiktir. Semptomlara neden olduklarında karın ağrısı mümkündür.

Ayrıca yukarıdaki belirtilere ek şunları da yaşayabilirsiniz:

Pelvik bölge hassasiyeti

Kötü koku

Düzensiz bağırsak sendromu

Düzensiz bağırsak sendromu, mide ağrısına neden olabilen gaz ve kramplar da dahil olmak üzere bir dizi gastrointestinal semptomlara neden olur. Özellikle penetran cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı olabilir.

Düzensiz bağırsak sendromunun diğer yaygın semptomları :

Şişkinlik

İshal

Olağandışı dışkı

Yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri, yumurtalıklarınızın içinde veya yüzeyinde gelişebilen sıvı dolu keselerdir. Genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolurlar.

Genellikle ağrısız olmalarına rağmen, büyük kistler alt karın ağrısına neden olabilir. Bu ağrı penetrasyon sırasında veya sonrasında yoğunlaşabilir.

Diğer semptomlar şunları içerir:

Şişkinlik

Mide bulantısı

Kusma

Rahim miyomları

Miyom olan ortak noncancerous büyümeleri. Her zaman semptomlara neden olmazlar. Yaptıklarında, semptomlar miyom boyutuna ve konumuna göre değişebilir.

Bazı insanlar için vajinal penetrasyon, pelvik ve alt karın ağrısını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.

Diğer yaygın semptomları:

Regl döneminiz arasında veya sırasında ağır kanama

Bir haftadan fazla süren adet dönemleri

Kabızlık

Sırt veya bacak ağrısı

Cinsel İlişkiden Sonra Kendinizi Dinleyin

Bu tip belirtileri  görmeye başladığınız andan itibaren en kısa sürede jinekoloğunuz’dan randevu alıp en hızlı şekilde kontrole gitmelisiniz. Bu tip belirtiler zamana bırakılacak hastalıklar olmayabilir miyom ,kist gibi durumlarda doktorların erken müdahalesinde erken tedaviye başlamakta büyük faydası bulunuyor. Bu sebeple her cinsel ilişkiden sonra mutlaka kendinizi dinleyin. Psikolojik veya fizyolojik durumunuzu kontrol ediniz. Her şey yolundaysa sıkıntı yok ancak bazı farklılıklar hissediyorsanız hemen gözlem altına almalısınız. İnsan kendi kendinin doktorudur.

Ancak bazen yaşadığımız bazı olayları kendi başımıza aşamayız ve başka kişiler ile paylaşma ihtiyacı hissederiz. İşte tamda bu esnada MobilDost  gerçek arkadaşlık kulübü devreye giriyor. Derdinizi, sırrınızı anlatmak isterseniz 7*24 sizi dinleyecek ve kimseyle paylaşmayacak kişiler ile tanışmak ve konuşmak için hemen MobilDost üyesi olabilirsiniz. Unutmayın!.. burada olan burada kalır, sırrınız sırrımızdır…

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …