Perşembe , 20 Haziran 2024
ilişkilerde iletişim problemleri
İlişkilerde dinleme problemi nasıl çözülür.

İlişkinizde Daha Az Tartışmak İçin Dinlemeyi Öğrenin

İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

İlişkinizde daha az tartışmak için dinlemeyi öğrenin. Konuşmadan önce dinlemeyi öğrenmekte fayda vardır. Pek çok çift, tartışma/kavga yaşadıklarında ilişkilerinde sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunların bir kısmı, kişilerin partnerlerinin onları dinlemediğini düşündükleri için önemli bilgileri paylaşmamalarından kaynaklanır. İletişim uzmanı akademisyen Batu Demir’e göre iletişimin kendi içinde 9 kademesi vardır; İletişim kurmak ve karşılıklı anlaşmak hiç de kolay değildir. İşte iyi bir iletişimin kendi içindeki kademeleri;

1.Düşündüğün 2.Söylemek istediğin 3.Söylediğini sandığın 4.Söylediğin 5.Karşınızdakinin duymak istediği 6.Duyduğu 7.Anlamak istediği 8.Anladığını sandığı 9.Anladığı

Konuşmak kolaydır bildigini söylersin, ama dinlemek zordur zira yeni şeyler öğrenirsin. Dinlemek, karmaşık bir süreçtir. Başarılı bir dinleyici olmak öznel bir eylemdir ve konuşmadaki her iki tarafın deneyimine bağlıdır. Konuşan, istedikleri konusunda net olmaktan sorumludur ve mesajını kolayca anlaşılabilecek bir şekilde paylaştığından emin olmak için iletişim becerilerini kullanmalıdır. Dinleyen ise konuşmacının gerçekte neye ihtiyacı olduğu konusunda yeterince meraklı olmalı ve dinlemek için yeterince öz farkındalığa sahip olmalıdır. Aynı zamanda anlatıcının beden dilinide takip etmelidir.

ikili ilişkilerde çiftler birbirlerini dinlemedikleri için anlamıyorlar
İyi bir iletişimin temek kuralı önce iyi bir dinleyici olmaktan geçiyor. İyi bir anlatıcı olmak için öncelikle iyi bir dinleyici olmalısınız. Dinleyici olmak kolay görünmesine rağmen oldukça zordur.

Peki, ilişkilerde “Beni dinlemiyorsun!” veya “Beni anlamıyorsun?” sorununun önüne nasıl geçilir? Partnerinizin dinleme ve doğru anlama becerisi konusunda sık sık hayal kırıklığına uğruyorsanız neler yapabilirsiniz? İlişkinizde dinlemeyle ilgili sorunlar varsa atmanız gereken adımlardan bazılarını aşağıda siz değerli MobilDost okuyucuları için derlemeye çalıştık. Umarım sizin için verimli ve keyifli bir yazı olur.

Gerçek dinleme nasıl olmalıdır?

Unutmamanız gereken önemli bir konu var: “Beni dinlemiyorsun!” şeklinde bir argüman genelde “Beni istediğim şekilde dinlemiyorsun” şeklinde anlaşılmalıdır. Örneğin, dinleyici doğrudan çözüm odaklı yaklaşıyorsa konuşmacı gerçekten anlaşıldığını ya da onaylandığını hissetmeyebilir.

Bu nedenle ilişkilerde dinlemenin karşı tarafa nasıl hissettirdiği üzerinde çalışmak önemlidir. Çiftler, ilişkilerde dinleme söz konusu olduğunda yaşadıkları sorunları ve neler yapabilecekleri üzerine düşünmelidir.

İlişkinizle dinleme süreciyle ilgili sorunlar varsa partnerinizle öncelikle aşağıdakiler üzerinde düşünün:

“Beni gerçekten dinlediğini hissetmiştim…”

“O konuşmada yaptığın şeyi sevmiştim çünkü…”

“Üzüldüğümde ya da önemli bir şey paylaştığımda çözüm bulma eğiliminde olduğumu fark ettim.”

“Önemli bir şey paylaşan birini dinlerken çözüm sunmanın benim için daha kolay olduğunu fark ettim.”

“İletişimimizi geliştirmek için bir şey yapabilseydim bu ne olurdu? Senin için nasıl daha iyi bir dinleyici olabilirim?”

Sonrasında daha “üst duyguları” keşfedin. Üst duygular, duygular hakkında sahip olduğumuz inançlardır. Yani duygular hakkında hissettiğimiz şeylerdir. Bazı insanlar zor olanlar dahil olmak üzere duyguların oldukça faydalı olduğuna inanırlar. Bu insanlara “duygu koçu” adı verilir. Duygu koçları, duygularını paylaştıklarında iyi hisseder ve onlar için yalnızca duyulmuş olmak yeterlidir. Bazı insanlar ise duyguları paylaşmayı yararlı bulmaz. Bir zorluğu paylaşmanın amacının, onsan kurtulmak için çözüm bulmak olduğunu düşünürler. Bu insanlar “çözüm odaklı koçlar” olarak bilinir.

İlişki içerisinde bir duygu koçu ile bir çözüm odaklı koç yer aldığında dinleme sürecinde sorunlar olabilir. Ancak pek çok çiftin bu şekilde olduğunu düşünmeli ve endişelenmemelisiniz. Bu tür ilişkilerde partnerler birbirine sıklıkla “Beni hiç dinlemiyorsun!” veya “Beni hiç anlamıyorsun” diyebilir.

Duygu koçu ile çözüm odaklı koçun bir araya gelmesi, taraflar birbirlerine ihtiyaçları olan şeyi vermeye istekli oldukları sürece harika bir birliktelik olabilir.

Kavga etmeden önce partnerinizi iyi dinlemelisiniz
Tüm ilişkilerde kavga çıkar, kavganın en temel sebebi karşınızdaki kişiyi dinlemiyor olmak ve anlamıyor olmaktır. İyi bir dinleyici olursanız onu iyi anlar ve anlamsız kavgalar tartışmalar yaşamazsınız. Telefon sohbetlerinde bile şayet dinleyemeyecekseniz bunu ona söyleyin.

Örneğin, siz çözüm odaklı koçken, duygu koçu partneriniz duyguları hakkında konuşmak için yardım etmenizi isteyecektir. Siz duygu koçuyken, çözüm odaklı partneriniz onun problem çözmesine yardım ettiğinizde ve çözümlerine saygı duyduğunuzda kendisini en değerli şekilde hissedecektir. Bunun için partnerinizle duygular hakkındaki inançlarınız ve bunların dinleme sürecindeki rolü hakkında konuşun.

Bu yazımızdan sonra İlişki nasıl olmalı?İyi bir ilişkinin formülü nedir? başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

İletişimi geliştirme yolları

Çiftler için en önemli becerilerden bir tanesi, birbirleriyle iyi bir iletişime sahip olmalıdır. Partnerlerin dinlendiklerini hissetmeleri için birtakım basit değişiklikler yapmak gerekir.

Partnerinizle aranızdaki iletişimi geliştirmek için aşağıdaki önerilere bakabilirsiniz.

İzin isteyin

Önemli bir şey hakkında konuşmadan önce partnerinizin zamanı ve enerjisi olup olmadığını sorun. Bunun için “Bütçemizle ilgili değişiklikler hakkında sohbet etmek istiyorum. Şu an uygun musun?” gibi basit cümleler kurabilirsiniz. İnsanlar, sohbet için izinleri alındığında işbirliği yapmaya daha fazla eğilimlidir. Her zaman her konuda olamamız gerektigi gibi bu konuda da nazik ve kibar olunmasında fayda olacaktır.

İsteğiniz konusunda net olun

İnsanlar karşılarındaki dinleyiciden genelde şu ikisinden birini ister: empati ya da çözüm. Partnerinizle bir şey paylaşacağınız zaman ona ne istediğinizi önden isteyin. “Para konusunda endişelerim var, sadece dinlemeni istiyorum… Çözüm bulmak bana şu anda bunaltıcı gelecek” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

ilişki içinde mutlaka olabildiğince anlarda kalmaya çalışın
Partneriniz ile olabildiğince içinde bulunduğunuz anlarda kalmaya çalışın onun yanındayken başka yerlerde gezmeyin. Sohbet ediyorsanız sohbetin içinde film izliyorsanız filmin içinde sevişiyorsanız da seksin içinde olmalısınız.

Anda olun

Partnerinizi dinlerken dikkat dağıtıcılardan, telefon,tablet, varsayımlardan ve monologdan uzak durun. Dikkatinizin dağılmasını engellemek için cep telefonunuzdan uzak olun. Ayrıca içinizde herhangi bir dağıtıcı olup olmadığını kontrol edin. Varsayımlarda bulunmamak için sorular sorun. Monolog yapmamak içinse partneriniz konuşurken çok uzun süre kendi içinize dönmediğinizden emin olun.Aktif bir dinleyici olmalısınız.

Merakla dinleyin

İyi bir dinleyici olmak için tüm olasılıklara açık olun. Yanlış anlayabilme, yeni bir şey duyabilme ve daha fazla soru sorabilme gibi olasılıklara açık olmayı unutmayın.

Anlatıcının neye ihtiyacı olduğunu sorun

Bazen konuşmacının dinleyiciden tam olarak ne istediğini anlamaya çalışmaya çok kafa yorarız. Konuşmacının ne istediğinden tam olarak emin değilseniz, “Sadece konuşmak mı yoksa fikir duymak mı istiyorsun?” diye sorun.

İlişkide dinlendiğini hissetmek üzerine düşünmek çok yaygındır. Partnerinizin nasıl dinlenmek istediğini öğrenerek ve dinleme tarzınızda bazı değişiklikler yaparak konuşmaya daha açık hale gelebilir ve tartışmaların önüne geçebilirsiniz. Bunun için çalışmalı ve iletişim şeklinizde değişiklik yapmalısınız. Ancak aksi halde partnerinizle birbirinizi dinleme şeklinizden çok şikayetçiyseniz, çabaladığınıza değecek ve ilişkiniz daha güçlü hale gelecektir. Tüm bu ilişkiyi ve iletişimi güçlendirme çalışmaları esnasında mutlaka bol bol kitap okumalısınız. Kelime hazneniz hayal gücünüz ve kendini ifade etme şekliniz değişmediği sürece yanlış anlamaya ve yanlış anlaşılmaya devam ediyor olursunuz. Siz değişirseniz her şey değişir.

Burada olan burada kalır

MobilDost işte tamda bu yüzden  var kendinizi hiçbir baskı altında hissetmeden yargılanmaktan korkmadan konu bağımsız istediğiniz her konuda konuşabilmek kendinizi özgürce ifade edebilmek için istediğiniz zaman MobilDost üyelerimiz ile dileğiniz kadar konuşabilirsiniz. Burada sohbetin sınırlaması yoktur. Üyeler birbirini asla eleştirmez yargılamaz ve suçlamaz. Sizde özgür sohbet etmek için hemen MobilDost üyesi olabilir ve Türkiye’nin  her şehrinden binlerce kadın üyemiz ile sınırsız sohbet edebilirsiniz. MobilDost üzerinde  yapacağınız bu çok özel sohbetler sizi günlük sosyal hayatınıza hazırlıyor olacaktır. Unutma!…Burada olan burada kalır.

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …