Cumartesi , 20 Temmuz 2024
İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız
İlişkinizde teknolojiden nasıl faydalanırsınız?

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler

İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı olabilir diye sorabilirsiniz. Bu soruya yazımızın ilerleyen bölümlerinde cevap bulmaya çalışıyor olucaz. Unutmayalım ki her ilişki  bir iletişimdir. İyi bir ilişki için iyi bir iletişim gerekir. İyi bir iletişim için teknolojiden ve onun nimetlerinden de faydalanmak gerekiyor. MobilDost siz değerli üyelerine teknolojiden kaynaklanan bir hizmet sunuyor. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden istediğiniz kişiyle  koşulsuz şartsız canlı kişiler ile sınırsız sohbet etmek için imkan sağlıyor. Korona virüs pandemisinin ilk zamanlarında hepimiz teknolojiye daha da bağımlı hale geldik. Geceleri yatmadan önce telefondan bir şeyler izleme isteğiniz nedeniyle ilişkiniz kötü etkilenmiş olabilir. Ekranların partneriniz ile aranıza girmesine izin vermeyin. Telefon veya tabletin size sağladığı imkanlardan abartısız faydalanın.

Teknolojinin ilişkideki  faydaları ve zararları
Teknoloji genel olarak ilişkiler için zararlı gibi görünse de bunu olumluya çevirmek ve bundan faydalanmak mümkün olabilir.

Genel görüşe göre teknoloji bizim açımızdan kötüdür. Dijital ekranlara çok fazla maruz kalmak uykumuzu ve odağımızı bozar. Her gün sosyal medya kullanmak ruh sağlığımız açısından sorunlu olabilir. Ve üstelik araştırmalar da teknolojinin ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine işaret ediyor. Örneğin, teknoloji kullanımı nedeniyle çiftlerin iletişimi sekteye uğrayabiliyor. Belki eşiniz konuşurken siz e-mail yazıyorsunuzdur veya eşiniz Instagram’da gezinirken siz ona gününüzü anlatıyorsunuzdur. 2019 yılında 177 çift üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu tür davranışlar, ruh halimiz ve ilişkimizle ilgili nasıl hissettiğimiz üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkilere neden olabilir.

Örneğin, pandemi nedeniyle evde kaldığımız günlerde tüm günü eşinizle birlikte geçirmeniz gerektiğinde telefonlarınız sürekli çalmış olabilir. Akşam yemeğinde gelen e-mail bildirimleri, e-mail’lere cevap verme gereksinimi gibi şeyler nedeniyle cep telefonu ilişkinizdeki üçüncü kişi haline gelmiş olabilir.

Teknoloji bu yönüyle ilişkilerde sorun yaratabilse de uzmanlara göre teknoloji haksız yere suçlanıyor olabilir. Biraz öz farkındalığa sahip olarak teknoloji sayesinde partnerimizle yakınlaşabilirsiniz. Teknolojinin, teknolojik cihazları terk etmenizi gerektirmeden partnerinizle aranızdaki yakınlığı nasıl artırabileceğine dair ipuçlarına bu yazıda göz atabilirsiniz.

Teknoloji için sağlıklı sınırlar

Ortada pandemi olsun ya da olmasın, teknolojiyle ilgili sağlıklı sınırlar belirlememiz gerekiyor. Yüz yüze etkileşimlerimizi kesintiye uğratan teknolojik etkileşimlerin kalıcı etkileri olabilir. Bu yalnızca anlık bir deneyim olsa da karşıdaki kişide reddedilmişlik duyguları uyandırabilir. Eşiniz, kendisi yerine telefonu tercih ettiğinizi düşünebilir.

Teknolojinin hayatınızda bir sorun haline gelmemesi için öncelikle partnerinizle konuşmanız gerekir. Ancak bunu yaparken tehdit etmekten ya da suçlamaktan kaçınmalısınız. Bunun için “ben” içeren ifadeler kullanmalısınız. Örneğin, “Hep telefonunla ilgileniyorsun, bu da ilişkimizi mahvediyor” demek yerine “Senin yanındayken ilgin bende olmadığında üzülüyorum” diyebilirsiniz. İlk ifade eşinizin kendisini saldırıya uğramış hissetmesine ve teknoloji alışkanlıklarını değiştirmemesine yol açabilir. Bunun yerine tehdit edici ifadeler kullanmadığınızda ikiniz için de işe yarayan sınırlar belirleyebilirsiniz. Akşam yemeğinde ya da yatmadan önce telefonu bırakmak ve sosyal medyada gezinmek için sınırlar belirlemek iyi olabilir.

Teknolojik aletler olan telefon ve tabletler üzerinden partneriniz ile mesajlaşmak
Telefon veya tablet üzerinden gün içinde partneriniz ile mesajlaşabilir veya sohbet edebilirsiniz. Ona küçük sürprizler yapabilirsiniz.

Ayrıca telefonun tüm ilişkileri mahvetmediğini de söylemek gerekir. Her ikisi de televizyon izlerken sosyal medyada dolandığında harika bir şekilde geçinen çiftler de var. Yani ekranlar çiftlerin ihtiyaçlarını karşılamalarını engellemiyorsa ortada bir sorun yok demektir.

Satır aralarını okuyun

Eşinizle aynı saatte yatıp aynı saatte uyanıyor olabilirsiniz. Ancak yine de tüm gün iletişiminiz tamamen elektronik olabilir: Telefondan gönderilen bir alışveriş listesi, çocukların okuldan alınması gerektiğine dair hatırlatma, bir sonraki hafta sonu için oluşturulan programı onaylama.

Stanford’da eğitim almış bir psikiyatrist ve Brightside Health’in baş sağlık görevlisi olan Mimi Winsberg, mesajlaşmayı partnerimizle gerçekleştirdiğimizde “aşkın ortak dili” olarak isimlendiriyor. Dünyanın en teknoloji meraklısı insanı olabilirsiniz. Ancak yine de teknolojiyi kullanma şeklimiz en çok yakın ilişkilerimizde ortaya çıkıyor.

Dr. Winsberg, yakın zamanlarda yayınlanan bir kitabında mesajlaşmanın sevgiyi ifade etme ve deneyimleme yolu olduğunu ve bunun modern ilişkilerde baskın iletişim şekli haline geldiğini söylüyor. Dr. Winsberg’e göre mesajlarda beş adet sevgi dili bulunuyor: iltifatlar, ateşli şakalar, ilginç yazılar ya da resimler gönderme, cinsel içerikli mesajlaşma ve dürtme (partnerinizi hatırladığınızı gösterme).Bu duruma seksting deniliyor, telefon ile sesli veya görüntülü seks yapma durumu. Özellikle uzak ilişkiler için bulunmaz nimet seksting. İletişimin artması ile seksting’te artmış durumda.

Dr. Winsberg’e göre insanların iletişim kurma şekillerini ve iletişim kurmayı sevdiklerini bilmeleri önemli. Bu şekilde partnerler duygusal ihtiyaçlarının karşılandığını hissedebilir. Mesajlardan partnerinizin dilini anlayamıyorsanız sohbet etmeyi deneyin. Örneğin, “Çalışırken sohbet edemiyorum, ama akşam olduğunda sesli mesaj gönderebilirsin” veya “İyi geceler mesajı almayı severim” diyebilirsiniz.

İlişkinize teşhis koymayı deneyin

Mesajlaşmalarda geriye giderek ve partnerimizle nasıl etkileşime girdiğimize bakarak çok şey öğrenebiliriz. Dr. Winsberg’e göre, mesajlaşma geçmişimiz ilişkimiz için bir tür “elektronik sağlık kaydı” sağlayabilir. Partnerinizle olan mesajlaşmalarınıza bakarak “Geliyor musun?” veya “Gelirken süt al” gibi iki kişinin aşık olduğunu göstermeyen mesajlar olduğunu görebilirsiniz.

telefon veya tablet bağımlılığı
Ekran bağımlılığı olarak tarif edilen telefon veya tablet bağımlısı olan kişiler fark etmeseler bile bu durum ilişkinize zarar verebilir.

İlişki ilerledikçe mesajlar daha faydacı hale gelmeye başlasa da sevgi dolu mesajlaşmalar, çiftlerin aralarındaki bağı sürdürmelerine yardımcı olabilir. Partnerinize “Seninle gurur duyuyorum” yazarak ya da yalnızca kalp emojisi göndererek sevginizi basit ve kolay bir şekilde gösterebilirsiniz.

İnsanlar partnerlerine pozitif mesajlar gönderirse ilişkinin tatmin bakımından aşağı doğru inme evresiyle savaşabilirler. İlişkinin balayı evresinden sonra partnerlerin birbirine karşı çekimi azalmaya başlayacağı için bu aşamada güzel şeyler içeren mesajlar gönderebilirsiniz.Aynı zamanda gün içinde kısa aramalar yapıp telefonda sohbet edebilirsiniz.Akşam eve dönüşte onu heyecanlandırabilirsiniz.

Akşamları ekran saatini avantaj olarak kullanın

Özellikle yatmadan önce partnerinizle kaliteli zaman geçirmeniz, aranızdaki bağlılığın artmasını sağlayabilir. 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre kişiler genelde partnerleriyle aynı saatte yatıyor olsa da bunların bir kısmı genelde uyumuyor. Partnerle aynı saatte yatağa girmek memnuniyeti artırıyor. Karşılığında cinsel yaşamda, ilişkide ve yaşamda genel olarak daha fazla memnuniyet sağlıyor. Cinsellik mutlu bir ilişki için en önemli faktörlerden birisidir, cinsellik bitince pek çok şey biter. Yatakta telefonla değil partneriniz ile ilgilenin.

Geceleri ekran karşısında olmayı seviyorsanız, yatmadan hemen önce partnerinizle bir şeyler izlemeyi deneyin. Partnerinizle bağ kurmak için mutlaka seks yapmanız ya da uzun uzun muhabbet etmeniz gerekmez. Birlikte film ya da dizi izlemeniz, ilişkinizden duyduğunuz memnuniyeti artırabilir.

Uyarı: Geceleri birbirinize dokunmak yerine teknolojiyi tercih ediyorsanız, mavi ışığa dikkat edin. Mavi ışık, uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir. Bununla birlikte televizyona maruz kalmak, mobil cihazlara göre daha az uyarıcı olduğu için mavi ışığa daha az maruz kalmanıza neden olacaktır.Telefon tablet gibi cihazlar gözünüzü yakın oldukları gibi gönlünüzede yakındırlar…Aman dikkat!…

Teknoloji kullanımıyla ilişkinizde sürekli değişiklikler yapın

Teknoloji ile yakın ilişki içerisinde olduğumuz için teknoloji alışkanlıklarımızı aniden değiştirmemiz zor olabilir. Bu yüzden teknoloji ile ilişkimizi yavaş yavaş değiştirmeye çalışmalıyız.

Telefona bağımlı bir partneriniz varsa onu suçlayacak ifadeler yerine “ben” içeren ifadeler kullanarak telefonunu akşam yemeğinde kullanmasıyla ilgili konuşun. İnsanlar bir şeyi yapmaya zorlanmaktan hoşlanmaz. Bu yüzden partneriniz dizi izlemeyi severken siz daha erken yatmak istiyorsanız, haftayı günlere bölmeyi ve ortayı bulmayı deneyebilirsiniz. Çoğu şeyde olduğu gibi kademeli ilerlemek, büyük bir sıçrama yapmaktan çok daha olasıdır. Bu sayede çiftler telefonlarıyla etkileşimlerini yavaş yavaş azaltırken olumlu duygular yaşadıklarını fark edebilirler. Bu da çiftlerin teknolojiden kopmalarına gerek kalmadan ilişkilerinden aldıkları tatmini artırmalarına yardımcı olabilir.

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

partnerine karşı ilgisini kaybeden kişiler

Partnerine Karşı İlgisi Azalan Kişiler

Sevgilisine İlgisi Azalanlar Partnerine karşı ilgisi azalan kişiler. Bu yazımız daha çok sizin için MobilDost …