Perşembe , 20 Haziran 2024
İlişkinizi güçlendirmenin yöntemleri
Kent hayatında ilişkinizi güçlendirmenin yolları

İlişkinizi Güçlendirmenin Yöntemleri

İlişkinizi Güçlendirmenin Yöntemleri

İlişkilerinizi güçlendirmenin yöntemleri; bu konu hakkında da daha önce başka yazılarımız olmuştu. Modern kent hayatında ve artan iletişim teknolojileri içerisinde sağlıklı bir ilişki kurmak ve bunu aynı şekilde sürdürebilmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Evlenenden fazla sayıda boşanan çift var. En ufak bir kavgada ilişkiler hemen bitiyor zira her iki tarafında hemen gidip teselli bulacak alternatif ilişki kurguları hazır. Bu hızlı hayatın içerisinde sağlıklı, bağları güçlü  ilişkiler kurmak için bu yazımızda size bazı ip uçları veriyor olucaz.

Eşiniz ya da sevgilinizle aranızdaki bağı güçlendirmek, bu hayat karmaşasının içinde muhteşem hissettirir. Bazı küçük ipuçlarını günlük hayatınıza dahil ederek bunu başarmak ise hiç de zor değil! Başlangıçta her şey yolunda gidiyor gibi görünse de, zamanla tartışmalar daha sık yaşanır hale gelebilir ve ilişkinizi ilerletmekte zorlandığınızı düşünebilirsiniz. O zaman, ilişkinizdeki bazı alışkanlıkları yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Bu yazıda, ilişkinizi güçlendirmek için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Ancak her zaman dediğimiz  gibi her ilişki kişiye özgüdür siz kendi ilişki dinamiklerini en iyi bildiğiniz için lütfen bunları kendi ilişkinize uyarlayın. Birebir uyguluyor olmak doğru olmayacaktır.  

İletişimi güçlendirme yöntemleri
İlişkinizde mutlaka iletişiminizi güçlendirmeye odaklanmalısınız. Kendinizi doğru ifade etmeniz kadar, karşı tarafı da doğru anlıyor olmalısınız. Pek çok ilişki, maalesef iletişim eksikliği yüzünden bitiyor. İnsan ilişkilerindeki en önemli konudur iletişim ve sizi rezilde eder vezirde, bu sebeple iletişime önem vermelisiniz.

İletişiminizi Geliştirmeye Odaklanın

Sağlıklı bir ilişkiyi güçlendirmek çaba gerektirir. Ancak, karşılıklı olarak buna empati ile yaklaşırsanız, önemli miktarda ilerleme yaşayabilirsiniz. Tek taraflı çaba tek kürekli kayıt gibi sadece oldugunuz yerde dönmenizi sağlar.İki kürek aynı anda çekilir ise yol alabilirsiniz.

Her çift belirli bir dereceye kadar tartışır. Ancak, bir ya da iki taraf hiçbir şeyin asla çözülemeyeceğini hissederse umutsuz hissetmeye başlanabilir. Bu, aynı zamanda genellikle bir veya iki kişinin ihtiyaçları karşılanmıyormuş gibi hissetmesinin göstergesidir.

İlişkinizi güçlendirmeye çalışırken aklınızdan bunları çıkarmayın:

 • Partnerinizin yüzeyin altındaki mevcut duygularını neyin körüklüyor olabileceğini düşünün.
 • Size karşı olumsuz duygular yöneltilmiş olsa bile, olayları kişisel algılamayın.
 • Minnettarlığı ve özürleri sözlü olarak ifade etmeyi unutmayın.
 • Açık uçlu sorular sorun.
 • Aktif dinleme ve yansıtıcı dinleme alıştırması yapın.
 • Partnerinizin sevgi dilini öğrenin ve akıcı olun.
 • Sevginizi her zaman ve her koşulda ifade edin.

“Evet ama nasıl?” diye düşünüyorsanız, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir. İşte, ilişkinizi güçlendirmek için günlük hayatınıza dahil edebileceğiniz stratejiler ve alışkanlıklar:

İlişkileri güçlendirme yöntemleri öfkenizi kontrol edin
İkili duygusal ilişkilerinizde mutlaka sizin kendinize ait duygusal tetikleyicilerinizin neler olduğunu biliyor olmalısınız. Bunları öğrenip mutlaka öfke patlamasına neden olmamaları için kontrol altına almanız gerekiyor.
 • Duygusal tetikleyicilerinizi tanıyın

Herkesin bir tartışma sırasında “bam teli” vardır ve bu bizi sadece saniyeler içinde tamamen mantıksız bir öfke patlamasına yönlendirebilir. Bunların bu kadar hızlı tetiklenmesinin nedeni, muhtemelen geçmişte yaşadığınız bir incinme veya travmadır.Aile bunlaran en hassas olanıdır?

Örneğin, istismarcı bir ebeveynle büyüdüğünüzü düşünelim. Eşinizin son zamanlarda ev işlerine katkıda bulunmadığını düşünüyorsanız, akşam yemeğinden sonra sofraya yardım etmezse ona sinirlenebilirsiniz. Bu da, dağınık bir mutfak gibi nispeten önemsiz bir şeyin, büyük bir kavga çıkaracak şey olmasına neden olur.

Duygusal tetikleyicilerinizi ve daha da önemlisi bunlara neden tepki verdiğinizi belirlemeyi öğrenmek, daha iyi bir iletişimci olmanıza yardımcı olacaktır. Kendini yansıtma, herhangi birinin duygusal gelişiminin anahtarıdır ve tepkilerinizi ne kadar anlarsanız, konuşmalarınız o kadar verimli olabilir. Kendinizi tanımak için çaba gösterin.

 • Ne zaman teslim olacağınızı bilin

Bir tartışma sırasında yapılması en zor şeylerden biri, odağı durdurmak ve yeniden yönlendirmektir. Bazen, sinirliyken geri almak istediğimiz yanlış şeyler söyleyebiliriz. Fren yapabilmek, vites küçültebilmek ve duygularınızı yeniden değerlendirebilmek, sağlıklı sosyal bağlantıları korumanın iyi bir yoludur.

Partnerinizle biraz fazla hararetleniyor gibi görünen bir tartışmanız varsa, duraklatmak için bir fırsat olup olmadığına bakın. Yürüyüşe çıkın ve ikiniz de nefes alma şansı bulduktan sonra konuyu tekrar gözden geçirin.

İlişkiyi güçlendirmek için meraklı olun
İkili duygusal ilişkilerde her zaman meraklı olun. Bu meraklılık durumunu çok görünür ve abartılı şekilde asla yapmayın aksi halde çok itici olabilirsiniz. Merak sizin partnerinizi ve ilişkinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Her zaman meraklı olun

Partneriniz, sizin için özel biri. Aksi takdirde, onunla birlikte olmayı seçmezdiniz. Ve muhtemelen, onu merak uyandırdığı için çekici buldunuz. Biriyle yakın olmak, kim olduğu ve nasıl düşündüğü hakkında sürekli merak ve ilgi duymak anlamına gelir.

Bu tür bir merak ve ilgi iletişim sırasında da uygulanabilir. Tartışma sırasında bunu yapmak zor olsa da, daha sonra eşinizle bağlantı kurmak ve yaptığı seçimleri nesnel olarak keşfetmek ve onun da düşünce sürecinizi keşfetmesine izin vermek için biraz zaman ayırabilirsiniz.

Bazen iletişimin nasıl geliştiğini keşfetmek, ikinizin bir sonraki konuşmanızda seçimlerinizi yönlendirebilir.

 • Empati yeteneğinizi geliştirin

Büyürken öğrendiğimiz en eski derslerden biri “kendinizi başkasının yerine koymaktır. Çünkü, bu sizin empati yeteneğinizi geliştirir.

Empati, sadece birinin duygularını kabul etmekten daha fazlasıdır. Aynı zamanda, bu duyguların eylemlerini nasıl etkilediğini anlamaya çalışmakla da ilgilidir. Bir tartışmanın hararetinde empatiyi gözden kaçırabilirsiniz.

Partneriniz ve sizin bakış açınız çatışabilir. Aynı açıdan bakmasını sağlayabilseniz, belki de tartışma sona erecekti, değil mi? Bu tür bir düşünce, empati göstermenizi engelleyebilir. Çünkü, eşinizi bir engel olarak ortadan kaldırmaya çalışır ve ilk başta neden geri ittiklerini sorgulamaktan vazgeçmez.

Birisi dinlendiğini ve empati kurduğunu hissettiğinde, daha fazla açılmaya ve paylaşmaya devam eder. Bu da, genel olarak daha fazla yakınlık sağlar. Bir insan, sanki hiç dinlenmiyormuş gibi hissederse, kendini kapana kısılmış gibi hisseder. Bu da, zamanla içine kapanmasına ve iletişim kurmamasına neden olur.

Bu, bir ilişkiyi aşındırabilir ve çok yüzeysel iletişim ve artan duygusal ayrılığa neden olabilir.

 • Yüzeyin altındaki gerçeği görmeye çalışın

Yabancılar arasındaki bir tartışma büyük ölçüde iki boyutludur. Siz onu tanımazsınız, o da sizi tanımaz. Bir kişi hakaret edebilir, diğeri ona bağırabilir. Ancak, romantik ilişkiler için durum böyle değil.

Çiftler söz konusu olduğunda, yüzeyde tartıştıkları şey aslında savaştıkları şey değildir. Bu tartışmaların çoğu aslında karşılanmayan bir ihtiyaçla ilgilidir. Ki bu da genellikle bir veya her iki insanın bir şekilde ilgilenilmediğini hissetmesi anlamına gelir.

Yüzeyin altında neler olup bittiğini belirlemeye yardımcı olmak için, çiftlerin hakkında derinlemesine düşünmesi gerekir. Bu nedenle, gerçekten ne istediğinizi söyleyin ve eşinizden de aynı şeyi yapmasını istemekten çekinmeyin.

Öfkelenirken yavaş dinlerken hızlı olun
Sinirlenirken yavaş, dinlerken aktif hızlı dinleyici olmalısınız. Özellikle tartışma sırasında öfkelenmemek için aşırı dikkatli ve kontrollü olmalısınız. Partnerinizi dinlerken mutlaka aktif bir dinleyici olmalısınız. Telefonda sohbet ederken bile beni dinlemiyor musun? deme noktasına getirmeyin onu.
 • Sinirlenirken yavaş, dinlerken hızlı olun

Tartışma sırasında öfke alevlenebilir, egonuz öne çıkabilir ve bu bir savaş başlatabilir. Hararetli bir tartışma bazen savaşa gitmek gibi hissettirebilir. Ancak savunmamızı güçlendirmek ve gizli silahlarımızı yerleştirmeye çalışırken, eşinizi duymaya çalışıyor musunuz?

Onunla tartışırken eski konuları açmak kolaydır. Hatta geçmişteki eylemlerini düşündüğümüzde yeniden çıldırabiliriz. Sorun şu ki, öfkemizin eşimizi gölgede bırakmasına neden olabiliyoruz. Geçmişte bencilce davranmış olsa bile, bugün de bencil olduğu anlamına gelmez.

Onu dinlemediğimizde, onaylanma ve sevildiğini hissetme fırsatını reddediyoruz. Hala geçmişten biriyle savaşıyorsanız, ilişkiniz geleceğe taşınamaz. İlişkinizi geleceğe taşımak için Seks; Bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 • Partnerinizin ihtiyaçlarını görmeye çalışın

Bir ilişkinin güçlenmesi için, her iki tarafın da ilişkilerini geliştirmek için aktif olarak çalışmak istemesi gerekir.

İhtiyaçlarının ne olduğunu ve gelecekte sizden neye ihtiyaç duyabileceklerini tahmin ederek birbirinizi anlamaya başlayabilirsiniz. Örneğin, zorlu bir haftanın başlayacağını biliyorsanız, bu süreçte ekstra destekleyici olmaya çalışabilirsiniz. Birbirinizin hayatında engel değil destekçisi olmalısınız. Zorlukları el ele sevgiyle aşmalısınız.

Yapılan araştırmalar; çiftlerden biri stresli bir durumu dikkatli, dinleyen bir partnere açıklayabildiğinde, ilişkilerinden daha yüksek düzeyde memnuniyet bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, ilişkinizi güçlendirmek istiyorsanız, onu sadece pasif bir şekilde dinlemeyin. Duyduklarınızı bilmesini sağlayın. Her zaman ve her koşulda iyi bir dinleyici olun.

İnsanlar, problem çözme konusunu genellikle gözden kaçırırlar. Aynı şey, empati için de geçerlidir. Çünkü, bazen ego devreye girebilir. Ancak, çoğu zaman insan sadece partnerinin dinlemesini ve empati kurmasını ister. Bu nedenle, her iki tarafın da bunu yapmaya istekli olması, ilişkiyi güçlendirmenin en önemli yollarından biridir.

Mobildost mutlu çiftlerin buluşma yeri
MobilDost mutlu çiftlerin buluşma mekanı, bugüne kadar yüzlerce mutlu çiftimiz burada tanıştılar. Sizde yeni arkadaşlıklar kurmak yeni insanlar ile tanışmak, sohbet etmek istiyorsanız, MobilDost’a gelin..Bekliyoruz

 MobilDost mutlu son…

Bir ilişkide, her iki taraf da tüm iletişim problemlerinin altında güzel bir ilişki olduğuna inanıyorsa, bu ilişkiyi güçlendirmemek için hiçbir sebep yoktur.

İlk zamanlarda partnerinizin hangi yönlerinin sizi çektiğini ve sizi neyin heyecanlandırdığını tekrar düşünmeye çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, empati yapmaya çalışmalısınız.

Ayrıca, onu duymak için bir noktaya değinebilirsiniz. Öfkeyle tepki vermeden önce duraklayın, anda kalın ve duygularınızı, minnettarlığınızı ve özürlerinizi açıkça iletmekten çekinmeyin.

Unutmayın, bir ilişkide her iki taraf da onaylanmış ve anlaşılıyor hissetmeyi hak eder…Aksi halde bu bir ikili ilişki olmaz. Sizde mutlu ve sağlıklı ikili bir ilişkiniz olsun istiyorsanız yukarıda kısaca aktarmaya çalıştıgımız bazı yol ve yöntemleri kendinize göre uyarlayıp kullanabilirsiniz. Ancak artık ilişkilerde eski usul anadan babadan duyma yol ve yöntemler işe yaramıyor çünki insan dedigimiz canlının davranış kodları değişti. Bugün her şey eskiye göre çok hızlı oluyor. Aynı şekilde duygu ve düşüncelerimizde çok hızlı değişim göstermeye başladılar.

Bir erkek veya kadının bir ömür boyunca ilgi ve alakasını tek bir kişi üzerinde tutabilmek artık eskisi gibi kolay değil. Gerek çevre faktörleri gerekse iletişimdeki hız ve çeşitlilik bunu imkansız hale getiriyor. Meta Verse ile birlikte tüm ilişki standartları değişiyor olacaktır. Yeni dünya düzeni içinde sağlıklı duygusal ilişkiler kurmak gün geçtikçe zorlaşacaktır. Sizde bu kent hayatı içinde yeni ilişki kurmakta zorlanıyorsanız size yardımcı olacak MobilDost  gerçek arkadaşlık sitesi var. Sizde hemen gelin sadece telefon numaranız ile kolayca üye olun ve yeni kadınlar ile hemen tanışıp sohbet etmeye başlayın. MobilDost platformuna buradan giriş yapabilirsiniz.   

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …