Cumartesi , 20 Temmuz 2024
İlişkinizi güçlendirecek davranışlar nelerdir
İlişkinizi Güçlendirecek Davranışlar

İlişkinizi Güçlendirecek Davranışlar

İlişki Bağınızı Güçlendirecek Davranışlar

İlişkinizi güçlendirecek davranışlar!… Yaşadığınız ikili duygusal ilişkinizi var olandan çok daha güçlü ve kalıcı bir hale getirmek istiyorsanız biraz çaba göstermeniz ve başta kendi davranışlarınız olmak üzere değişim yaşamanız gerekiyor. Değişim konusunda Mahatma Gandhi bakın ne demiş; Aşağıdaki sözler üzerinde uzunca bir zaman düşünüyor olmalısınız.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür.

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür.

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür.

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür.

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Gördüğünüz gibi her şey sözcükler ile başlıyor, diliniz değişirse dünya değişir.. İlk değiştirmemiz gereken şey dilimiz olmalı. Doğru zamanda doğru sözler ve eylemler her şeyi değiştirir. Başarılı ilişkiler kendiliğinden oluşmaz. Sorumluluk alarak ilişkilerini yürüten çiftler, aynı zamanda en çok eğlenen ve en çok sevgiyi hisseden çiftlerdir. Gerçekten işe yarayan ve ilişkinizi güçlendirecek bazı araçlar vardır. İşte başlamanıza yardımcı olacak o araçsal davranışlar;

1. Almak istediğinizi verin: Tüm ilişkiler için karşılıklı iletişim çok önemlidir. Anlaşıldığınızı hissetmek istiyorsanız, daha anlayışlı olmayı deneyin. Daha fazla sevgi hissetmek istiyorsanız, daha fazlasını vermeyi deneyin. Ve partnerinizin psişik olmadığını unutmayın, bu yüzden neye ihtiyacınız olduğunu ona ifade edin. Sizi anlamasından çok ona kendinizi anlatmayı deneyin.

2. Mutlu olduğunuz noktaları bulun: Seni senden başka kimse mutlu edemez. Mutluluğu bulmak, kendi başınıza yapmanız gereken bir şeydir. Bunun partnerinizin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün ve sizin için hangi parçanın eksik olabileceğini bulmak için, içinize bakın. Kendi mutluluğunuzdan sorumlu olursanız bunu başkalarından beklemezsiniz. Unutmayın  mutluluk ve mutsuzluk size şah damarınız kadar yakın hangisini görmek isterseniz onu yaşarsınız.

Sevgiliniz , partneriniz veya eşiniz ile arkadaş, dost olmanın ve bu şekilde kalmanın mutlaka bir yolunu bulmalısınız. Sadece sürekli sevgili olarak bu ilişkinizi ileriye taşıyamazsınız.

3. İyi arkadaş olmanın ve kalmanın bir yolunu bulun: Bazıları için en iyi arkadaş olmak romantik gelmiyor ama bunu yaşayanların çoğu en iyi arkadaş/dost olarak birlikte geçirdikleri zamanın çok keyifli olduğunu söylüyor. İyi arkadaş olmak demek romantik anları es geçmek demek değildir. Beraber keyif aldığınız şeyleri yaparken aynı zamanda hislerinizi de devreye sokabilirsiniz. Birbirinizi yoklugunuzda özlüyor olmalısınız.

4. Düzenli olarak ilişkinizi destekleyin:  Uzman kişilerden ilişki konusunda bir danışmanlık alın ya da birlikte bir ilişki kitabı okuyun. Bunu yılda en az bir kez yapmalısınız. Yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız bile, süreç tek başına bağlantınızı güçlendirecektir. Sizi siz yapan farklılıklarınız ile birlikte ikiyken bir olmaya çalışın.

İlişkinin hangi seviyesinde olursanız olun mutlaka bilinen veya bilinmeyen bir öfke durumunuz var ise mutlaka bunu önlüyor olmanız gerekecektir. Öfkelendiğinizde bir söz söylemeden veya davranışta bulunmadan önce mutlaka sakinleşmelisiniz.

5. Öfkenin geçmesine izin verin: Öfke bir ilişki katilidir. Sizi kendine çeker ve etrafınızdaki iyiyi görmenizi engeller. Partnerinize öfkelendiyseniz, sakinleşmek için kendinize biraz zaman verin derin nefes alın ve ardından neler olup bittiğini nazikçe tartışın. Öfkeye tutunmak zaman kaybıdır.

6. Her gün bir şekilde birbirinizi onurlandırın: Her sabah, partnerinize yeniden söz vererek ilişkinizi daha tatlı ve daha derin hale getirme fırsatınız var. Sevdiğiniz kişi tarafından saygı duyulduğunu ve değer verildiğini hissetmek, hayatı çok daha güzel hale getirir. Çoğumuz “Seni seviyorum” kelimesini duymaktan hoşlanırız. Nasıl hissettiğinizi söylemekten çekinmeyin, duygularınız konusunda açık ve samimi olun.

Her İnsan Bir Dünya’dır.

7. Her insanın farklı olduğunu anlayın: Hepimizin kendine has özellikleri vardır. Bunun dünyayı zenginleştiren bir şey olduğunu ilişkiler için de hatırlamakta fayda var. Farklılıklarımızı anlamak ve kutlamak birlikte yaşamayı daha huzurlu, ilginç ve eğlenceli hale getirir. Karşınızdaki kişiyi kendinize benzetmeye çalışmak için uğraşmak zaman ve enerji kaybıdır. Aynı zamanda ilişkideki saygıya da zarar verir. Bunun yerine onu olduğu gibi kabul etmeyi deneyin. Farklılıklarınızı sevgiyle kabul edin. Bırakın bu farklar ilişkinize renk katsın. Her insan bir dünyadır.

Mobildost blog üzerinde daha önce yayınlanan Partneriniz ile Seksi Konuşun başlıklı yazımızı buradan hemen okuyabilirsiniz.

Üzüldügünüz zaman önce kendi içinize bakın
Öfkeli olduğunuz zamanlarda mümkünse kavga etmeyin kastını aşan sözcükler söyleyebilir ve ilişkinizi bitirebilirsiniz . Bu tip durumlarda derin nefes alın ortamı terk edin ve sakinleşmeden yeniden bir araya gelmeyin. Üzüldüğünüz zamanlarda önce başkasına kızmak yerine kendi içinize bakın.

8. Üzüldüğünüz zaman önce içinize bakın: Kendinizi kötü hissettiğiniz için partnerinize kızmak yerine, kendinizi kontrol edin. Çoğu negatif his kendi korkularımızdan veya acılarımızdan kaynaklanır. Gerçek şu ki, genellikle düşündüğümüz nedenlerden dolayı üzgün değiliz, bu yüzden net bir şekilde düşündüğünüzden emin olun. Bu noktada gerçekçi düşünmek fayda sağlayacaktır. Üzüldüğünüz anlarda durup “Gerçekten beni üzen partnerim mi?” diye sorun. Belki başka bir olay tetiklenmiştir. Cevabı önce içinizde arayın.

9. Net ve samimi olun: İçinizden geçenle söyledikleriniz aynı mı? Herhangi bir duygunuzu net olarak ifade etmek yerine bunu ima etmeyi mi seçiyorsunuz? Eğer cevabınız evetse ilişkinizin net ilerlemesi pek mümkün olmayabilir. Taktiklerden uzak durun. İlişkiniz hakkında fikir almaktan vazgeçin. İçinizden geçenleri net bir şekilde ifade edin. Soruların cevaplarını en doğru kişiden yani partnerinizden alabilirsiniz.

ilişkide beklenti yerine olanı kabul etmeyi deneyebilirsiniz
İlişkinizde büyük beklentilere girmek yerine olanı kabul etmeyi olabiliyorsa var olanı geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Beklentinin yüksek olduğu ilişki en zor ilişkidir, bir ilişkide beklenti ne kadar az ise mutluluk o kadar çok olacaktır.

10. Beklenti yerine kabulü deneyin: Sürekli beklenti içinde olmak sizi kalıplara sokar. Örneğin, bir konuda partnerinizden belli bir tepki verme beklentiniz varsa o size daha iyi bir karşılık verse bile bunu fark edemeyebilirsiniz. Mutlu olacağınız bir noktada boşuna üzülmüş olursunuz. Halbuki kabulde ve akışta olursanız, olan şeyleri daha objektif değerlendirebilir ve size gerçekten ne hissettirdiğini daha net anlayabilirsiniz. Sıfır beklenti maksimum mutluluk getirir. Bir ilişkide beklenti ne kadar az ise mutluluk o kadar çok olacaktır. Kalıcı mutluluk için konu ne olursa olsun daha fazla iletişim kurun. Konuşmaktan sohbet etmekten ve hatta zaman zaman tartışmaktan korkmayın. Tartışma ve hatta çiftler arasındaki kavga bile bir iletişim dir. İlişkiniz için iletişiminizi artırın. Aynı şekilde çiftler arasındaki cinsel hayat ve yaşanan seks anları da bir iletişimdir. Seks esnasında çiftler birbirleri ile ilgili pek çok şeyi öğrenip anlayabilirler. Telefonda, evde, işyerine zamandan mekandan bağımsız olarak imkan buldukça konuşuyor olun.

Mutlu olmak için sizde hemen ücretsiz MobilDost’a buradan üye olabilir ve yeni insanlar ile tanışıp mutlu keyifli canlı sohbetler yapabilirsiniz.

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …