Perşembe , 20 Haziran 2024
ilişkinizi gerçekte kim yönetiyor
İlişkinizi gerçekte kim yönetiyor? Patron kim?

İlişkinizi Gerçekte Kim Yönetiyor?

İlişkinizi Gerçekten Kim Yönetiyor?

İlişkinizi gerçekten gerçekte kim yönetiyor? Bu soruya her çift kendi ilişkisi özelinde farklı cevaplar verecektir. Her ilişkinin bir karar vericisi bir lideri vardır. Evliliklerde karar verici erkekler gibi görünse de aslında kadınlar gizli güçlü karar vericidirler. İlişkilerde, lider ve takip eden kişiyi karakterize eden kaçınılmaz bir güç dengesi vardır. Karar verme konusunda hem siz hem de partneriniz lider olamazsınız, bu kararlar genellikle ikinizin de hem fikir olduğu kararlar olsa bile iki kişinin lider olması pek olası değildir. Bir ipte iki cambaz oynamaz.

Aynı ilke sosyal hayat ve cinsel hayattaki ilişki kuralları için de geçerlidir. İkinizin de takip ettiği davranış kurallarına bir noktada karar verildi ve şimdi ikiniz de onlara uymak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. İlişki dinamikleri bu kurallara uyulması ile ayakta kalır.

Anlamsız ve basit gelebilecek bir örnek olarak, biriniz geç uyumaya karar verdiğinde diğerinin mümkün olduğunca sessiz kalacağına dair sahip olabileceğiniz “kural”ı düşünün. Partnerinizden daha geç uyumaya meyilli olduğunuz için bu kural çoğunlukla sizin için geçerlidir. Kurala uymak için giyinirken parmak uçlarında dolanır, ışığı asla açmaz ve çıkarken daima yatak odasının kapısını kapatırsınız. Partnerinizin yaptığı tek şey orada yatmak, siz ise kurala uymak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. İkiniz de bu kuralı kabul ettiniz, ancak buna uyması gereken sizsiniz. Şu an için güç partnerinizin elinde. İlişkinizdeki cinsel yaşam veya seks hayatınız içinde yaşanan cinsel pozisyonlarda da durum bu şekilde dir. Pozisyon tercihinize göre lider değişir. Her seks pozisyonunun karar vericisi yönlendiricisi farklı olabilir.

Güç dinamiklerinin daha az net bir şekilde tanımlandığı başka bir örnek düşünün. Çeşitli ev gereçleri için online sipariş veren sizsiniz, çünkü partneriniz bu konuda pekiyi değil. Partnerinizin kurallarına uyuyorsunuz ama oyunu yöneten sizsiniz. Partnerinizin belirli bir marka diş macununa sahip olma isteğine katılmıyorsanız, üreticinin artık üretmediğini veya stokta kalmadığını söyleyebilirsiniz. Partneriniz kuralı koyar, tüm işi siz yaparsınız ama aynı zamanda sonucu da siz kontrol edersiniz.

Bu tür güç dinamiklerine ilişkin en son anlayış, örgütsel bir ortamda yürütülen araştırmalardan gelmektedir, ancak bu, herhangi bir ilişkinin bir bileşeni olarak güç üzerinde hala bir etkiye sahiptir. Yapılan akademik araştırmalara  göre, güç “asimetrik kontrolün zihinsel temsilleri veya diğerlerine göre aşırı değerli kaynakları etkileme” olarak tanımlanabilir. Bu tanıma göre, siz ve eşiniz, para, zamanın kullanımı, çocuk bakımı, yaşam koşulları ve hatta evet- birbirinizin uyku ihtiyacına nasıl saygı duyulacağı gibi “değerli kaynakları” kimin kontrol ettiği konusunda fikir sahibisiniz.

Tek Gecelik İlişki Kuralları başlıklı yazımızı buradan okumak için tıklayabilirsiniz.

Güç Dinamiklerinde Günden Güne Değişimler

Güç dinamiklerinde değişimler
İkili ilişkilerde güç dinamikleri için de bulunulan duruma göre değişkenlik göstermektedir. Çiftlerin seks hayatlarında da durum aynıdır yatakta seçilen seks pozisyonuna göre patron, karar verici değişecektir.

Akademisyenler, bu “zihinsel temsilin” statik kalmadığını, hatta bir çalışma ortamında bile durumdan duruma değiştiğini öne sürüyorlar. Bir toplantı yürütmek gibi bir durumda iktidarda olan kişiler, yaklaşan bir rapor için talimat almak üzere bir denetçinin ofisinde oturmak gibi başka bir durumda iktidarda değildir. O halde, ilişkinizi kimin yönettiğini bulmak için, bu güç dinamiklerini günden güne ortaya çıktıkça araştırmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, ilişkinizin gerçekten kimin kontrolünde olduğuna karar vermenize izin verecek kendi “formülünüzü” oluşturabilirsiniz.

Akademisyenler, “bireylerin diğerlerine göre gücünün ne ölçüde tutarsız olduğunu temsil eden güç dalgalanmasını” araştırmanın önemli olduğunu öne sürdüler. Bu değişiklikler meydana geldikçe, ilgili taraflar sorumlu olandan ne yapması gerektiği söylenene geçerken “mikro rol geçişlerinden” geçerler. Bir ilişkide bu değişen durumların sonuçları önemli sonuçlar doğurabilir, Akademisyenler, bireyin duygusal durumu açısından, daha iyi takım performansına ya da duygusal tükenme ve hayal kırıklığına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Bir iş ortamındaki günlük güç dalgalanmalarını incelemek için akademisyen ekibi, anketleri günde üç kez tamamlama talimatlarıyla birlikte iki hafta boyunca günlük anketleri tamamlayan çevrimiçi çalışan örneklerini topladı. Bu çalışanların iş arkadaşları da günde bir kez olmak üzere anketleri doldurdu. Katılım için teşvik, çalışanlar için maksimum 55 $ ve iş arkadaşları için 20 $ olan parasal tazminattan oluşuyordu. Nihai örneklem, 103 çalışan-iş arkadaşı ikilisinden oluşuyordu.

Şimdi önlemlere dönersek, çalışanlar kendilerini “o anda hissettikleri gibi” yapmaları için talimatlar içeren 8 ifadeden oluşan bir sette derecelendirdiler. Güç algılarını yansıtan iki örnek ifade: “İnsanlara istediğimi yaptırabilirim” ve “Sanırım çok büyük bir gücüm var”. Bu derecelendirmelerin zamanlar ve günler arasındaki değişkenlik ölçüsü, güç dalgalanmasının indeksi haline geldi. Çalışanlar ayrıca ne kadar sinirli, kızgın, mutsuz olduklarını ve duygusal olarak tükenmiş hissedip hissetmediklerini değerlendirdi. İş arkadaşları, çalışanın gün içinde diğer insanların bakış açılarını ne kadar anlayabildiğini ve ekip performansına ne kadar katkıda bulunduklarını değerlendirdi.

Araştırmacıların perspektif alma ölçütlerini dâhil etmelerinin nedeni, perspektif alma gibi “güç dalgalanmasının faydalar sağlayabileceğini”, ancak “bu sonuçların bir bedeli olabileceğini” öne süren “sosyal mesafe” güç teorisine kadar izlenebilir. Şimdi ilişkinizin günlük güç değişimlerini düşündüğünüzde, partnerinizin kontrolün sizde olduğunu düşündüğünüz zamanlar olabilir, ancak buna aldırmazsınız. Ancak diğer zamanlarda, güçsüz olduğunuz algısı size saygıyla davranılmadığı hissine kapılmanıza neden olabilir.

Araştırmanın ölçümlerini kendi ev yaşamınıza çevirerek, kendinizi az çok kontrol altında hissetmenizi sağlayan durumlar hakkında çok spesifik olarak, günün farklı saatlerinde ne kadar güçlü hissettiğinizi değerlendirmek üzere zihinsel egzersizler yapabilirsiniz. Online alışveriş örneğine dönersek, partnerinizin işini yapıyorsunuz ve bu nedenle partnerinizin istekleri tarafından “patronluk yapıyorsunuz”. Ancak, kendinizi doğrudan sürücü koltuğuna yerleştirerek nihai seçimleri yapabilirsiniz. Tüm bunların ilişkinizin uyumunu kolaylaştırması için, eşinizin bir tür diş macununu diğerine tercih etmesi gibi ihtiyaç ve isteklerini anlamak önemlidir.Sonuç olarak duruma ve ihtiyaca göre karar verici ilişkinin yöneticisi değişkenlik gösterebilir.

Değişen Güç İlişkileri İlişkinizi Nasıl Etkiler?

ilişkinizi kim yönetiyor
İlişkinin karar vericisi patronu kim? İktidarda kim var? Sosyal hayat içinde olduğu gibi cinsel hayatta da yatakta bir karar verici var. Kadın istemezse seks olmaz. Yatakta aslan kuzu olabilir. Duruma göre karar verici lider değişebilir.

İktidarda olduğunuz zamanlar ile olmadığınız zamanları değerlendirdiğinizde, en azından kendi algınıza göre skora şaşırabilirsiniz. Güç dinamiklerinin aslında bir durumdan diğerine aynı kalmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Eşinizin sorumlu olduğunu gösteren bir puan olacağını düşündüğünüz şey oldukça değişken olabilir. İlişkinizin bazı yönlerini siz yönetiyorsunuz, eşiniz diğerlerini yönetiyor ve hatta etki alanlarında bile siz ve eşiniz yer değiştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, her biriniz eşinizin/partnerinizin öncelikleri ve tercihleri ​​hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Araştırmacıların çalışması, bu mini güç varyasyonlarının potansiyel olarak şaşırtıcı bir başka sonucunu ortaya çıkardı. İnsanlar, kontrol kaybı duygularıyla yüzleşmek zorunda oldukları sürekli değişen kalıplara uyum sağlamak zorunda kaldıklarında, olayları başka birinin bakış açısından görmeleri ve daha büyük bir duygusal tükenme duygusu ile gerçekten de kişiye bazı yararlar sağlamıştır.

Partnerinizle kendi güç dalgalanmalarınızı hesaplarken, kontrol duygunuzun ortalamasını (yüksekten düşüğe) ve sorumlu kişinin günlere göre ne ölçüde değiştiğini dikkate almak önemlidir. Araştırma bulgularına dayanarak, daha az varyasyon muhtemelen daha iyidir, bu nedenle bu alıştırmanın amacı, daha istikrarlı bir durumu korumanın yollarını bulmak olabilir.

Yakın ilişkilerin örgütsel olanlardan farklı bir öncül altında işlediği göz önüne alındığında, bu istikrarlı durum, sizin ve eşinizin hangi durumları ve ne zaman yönettiği konusunda anlaşmanıza en iyi şekilde izin verebilir. Partnerinizle kontrol beklentileri, birbirinizin isteklerine saygı duyarak, karar vermede birinin veya diğerinin diğerinden daha fazla ağırlık taşımasının hangi durumlarda mantıklı olduğunu anlamanıza izin verebilir.

İlişkide Patron Kim?

İlişkilerde ten uyumu
İlişkilerde karar verici ve patronun kim olduğu kadar ten uyumu da önemlidir. Partneriniz zeki birisi ise sizi sahte lider yapabilir. Sahte lider olmak noktasında dikkatli olun tüm kararları aslında partneriniz alır ancak sizin kararınızmış gibi yaşatır. Bunu anlamanız uzun sürebilir.

Özetlemek gerekirse, ilişkinizdeki güç dinamikleri hakkında fikir edinmek, partnerinizle, kuralların atanmak yerine müzakere edildiğine dair yeni bir kavrayışa ulaşmanıza yardımcı olabilir. İkiniz de bu kararlara eşit olarak katılabildiğinizde, “kim” kuralı sorusunun cevabı sonunda “her ikisi” olabilir. İlişkide patron kim? Yatakta ve hayatta pozisyon ve duruma göre patron değişebilir. Sahte lider olmadığınızdan emin olur.

Sizde yaşadıgınız ilişkiniz için  yüzeysel ve detayda karar verici kim, bu ilişkinin yöneticisi kim sorularına cevap verebilirsiniz. Bazı kişiler için yönetici olmak mutluluk  verirken bazı kişiler içinde yönetilen olmak mutluluk verebilir.Her kişi ilişkide yönetici olmak durumunda veya zorunda degildir.Sizi bir ilişki içinde hangi pozisyon mutlu ediyorsa orada olunuz.Ayrıca bazı ilişkilerde karşılıklı güven için ihtiyaç duyulan biz zaman sonunda taraflardan birisi diğer tarafa her anlamda güvenip tamamen teslim olabilir. Tüm kararları size bırakabilir.

İlişkide lider, yönetici olmak aynı zamanda  karar alma sorumluluğunu getirir.Unutmayalım ki her karar bir risktir.Her riskin de bir getirisi olduğu gibi bir götürüsü de vardır.Bu sebeple lider yönetici olmak için ego dan ziyade bunu gerçekten istiyor olmak gerekir.

Sizde yeni bir ilişki kurmak yeni insanlar ile tanışmak yeni dostluklar kurmak istiyorsanız hemen MobilDost’a buradan ücretsiz üye olup birbirinden güzel kadınlar ile hemen tanışabilirsiniz. Seninle tanışmak için sabırsızlanan binlerce kadın üyemiz için hemen tıkla ve canlı sohbetin muhabbetin tadını zevkini çıkar. Telefonda birbirinden güzel kadınlar ile sohbet etmek için bizi hemen arasana.     

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

14 şubat sevgililer günü

Aşkın Evreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Şubat Sevgililer Günü Sohbetleri Aşkın evreleri hakkında bilinmesi gerekenler. Haftaya 14 Şubat Dünya Sevgililer …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …