Perşembe , 20 Haziran 2024
hermafrodit nedir
Çift cinsiyetli hayatlar

Hermafrodit Nedir, Nasıl Olur?Hermafrodit Tedavisi

Hermafrodit nedir, nasıl olur? Hermafrodit tedavisi. Hem erkek hem dişi üreme organına sahip olan canlılara verilen ad olan hermafrodit teriminin açıklamasını merak ediyorsunuzdur. İnsanlarda da hayvanlarda da görülebilen hermafrodit konusu mitolojide önemli bir tarihe sahip. Peki, hermafrodit nedir, ne demek? İşte hermafroditin ortaya çıkış hikayesini siz MobilDost okuyucularımız ile birlikte bu yazımızda inceliyor olucaz. Keyifli okumalar dileriz.

Hermafrodit Nedir?

Hermafrodit, hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahip olma durumudur. İçinizden belkide ne şanslılar canlılarmış diyorsunuzdur. Hermafrodit bitkiler, (çoğu çiçekli bitkiler veya anjiyospermler) monoecious veya biseksüel olarak adlandırılır. Hermafrodit hayvanlar (çoğunlukla solucanlar , yosun hayvanları , kelebekler , salyangozlar , sümüklü böcekler ve midyeler gibi omurgasızlar) genellikle parazittir, yavaş hareket eder veya başka bir hayvan veya bitkiye kalıcı olarak bağlıdır. Bitmeyen aşk yaşarlar.

hermafrodit interseks
Çift cinsiyetli hayat ilk bakışta son derece cazip görünebilir ancak sosyal hayat içerisinde bu şekilde yaşamak oldukça zordur. Özellikle kapalı bir toplumda yaşıyorsanız hayat sizin için her anlamda çekilmez bir hal alabilir.

İnsanlarda Hermafrodit Nasıl Olur?

İnsanlarda, dış genital organlar ile iç üreme organları arasındaki uyumsuzlukları içeren durumlar interseks terimi ile tanımlanır . İnterseks koşulları bazen cinsel gelişim bozuklukları (DSD’ler) olarak da adlandırılır. Bu tür durumlar insanlarda son derece nadirdir. Ovotestiküler bozuklukta (bazen gerçek hermafroditizm olarak da adlandırılır), bir kişinin hem yumurtalık hem de testis dokusu vardır . Yumurtalık ve testis dokusu ayrı olabilir veya ikisi bir ovotestis denilen şeyde birleştirilebilir. Etkilenen bireyler, erkek-dişi gösteren cinsiyet kromozomlarına sahiptir. Mozaisizm (bir bireyin hem erkek XY hem de dişi XX kromozom çiftlerine sahip olduğu). Her zaman olmasa da çoğu zaman kromozom tamamlayıcısı 46,XX’dir ve bu tür her bireyde otozomlardan birinde (cinsiyet kromozomları dışındaki 22 çift kromozomdan herhangi biri) Y kromozomal materyalinin kanıtı da vardır.

46,XX kromozomu olan bireyler genellikle büyük bir fallusa sahip belirsiz dış genital organlara sahiptir ve bu nedenle genellikle erkek olarak yetiştirilirler. Bununla birlikte, ergenlik ve menstrüasyon sırasında göğüslerini geliştirirler ve sadece nadir durumlarda gerçekten sperm üretirler . 46,XX intersekste (dişi psödohermafroditizm) bireylerde erkek dış genital organları bulunur, ancak bir kadının kromozomal yapısı ve üreme organları vardır. 46,XY’de (erkekpsödohermafroditizm ), bireylerin belirsiz veya dişi dış genital organları vardır, ancak bir erkeğin kromozomal yapısı ve üreme organları, testisler bozuk olabilir veya olmayabilir. Biraz karışık bir durum gibi görünsede kendi içinde anlamlı bir mantığı bulunuyor.

Hermafrodit Tedavisi

İnsanlarda interseks tedavisi, tanının konulduğu yaşa bağlıdır. Tarihsel olarak, eğer doğumda teşhis edilmişse, cinsiyet seçimi (tipik olarak ebeveynler tarafından) dış genital organların durumuna (yani, hangi cinsiyet organlarının baskın olduğu) göre yapılırdı, daha sonra gonadları çıkarmak için interseks ameliyatı yapılırdı. Kalan cinsel organlar daha sonra seçilen cinsiyete benzeyecek şekilde yeniden yapılandırıldı. Kadın cinsel organının yeniden yapılandırılması, erkek cinsel organının yeniden yapılandırılmasından daha kolay bir şekilde gerçekleştirildi, bu nedenle belirsiz bireyler genellikle kadın olarak yapılır. Bununla birlikte, interseks cerrahinin etkilenen bireyler için uzun vadeli sonuçları vardır. Örneğin, yaşamının ilerleyen dönemlerinde kişi ameliyatın sonuçlarından memnun olmayabilir ve kendisine atanan kişilerle özdeşleşmeyebilir, cinsiyet uyumsuzluğu yaşayabilir.

Bu nedenle, hasta rızası, interseks cerrahisi ile ilgili kararların giderek daha önemli bir parçası haline geldi; öyle ki, hastalar cinsiyetlerini düşünmek için yeterli zamana sahip olduktan ve tedavi hakkında bilinçli kararlar verebildikten sonra cerrahi müdahale, ergenlik veya yetişkinliğe kadar ertelenebilir. Yaşlı bireylerde kabul edilen cinsiyet, uygun cerrahi prosedürler ve hormonal tedavi ile pekiştirilebilir. Bir yandan cinsel açısından avantajlı gibi görünen bu durum sosyal yaşam açısından bakıldığında hele ki birde kapalı, tutucu bir toplumda yaşıyorsanız içinden çıkılmaz sorunlara sebep olabilir. Günümüzde bu şekilde yaşamak durumunda olan milyonlarca insan bulunuyor.

Sizde kendi hayatınıza özel kimseyle paylaşamadığınız gizli sırlarınızı  özel hayatınıza ilişkin bilgileri isterseniz burada yaşanan burada kalır sloganımızdan dolayı MobilDost üzerinden tanışacağınız yeni dostlarınıza anlatabilirsiniz. Burada kimse sizi tanımaz, siz kendinize ilişkin gerçek bilgileri vermediğiniz sürece kimse sizi tanıyamaz. Özel hayatınıza ilişkin tüm sırlarınızı burada rahatlıkta anlatıp rahatlayabilirsiniz. Dertlerinizi paylaşabilirsiniz, mutluluklarınızı anlatabilir, hayallerinize yeni ortaklar bulabilirsiniz. Canlı sohbet için en güvenli ve sırdaş platform MobilDost yeni arkadaşlık platformudur. Sende hayatına ilişkin anlatmak istediklerin varsa hiç zaman kaybetme ve hemen üye ol..Katılsana

Kontrol Ediniz

sevgiliniz ile hangi filmleri izleyebilir ve sohbet edebilirsiniz

İlişkide Bağımlı Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

İlişkide Bağımlılık Halleri İlişkide bağımlı olduğunuzu gösteren 6 işaret nelerdir? Siz değerli MobilDost okuyucuları için …

Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz

Sevginizi Göstermek İçin Nasıl Öpersiniz?

Öpüşelim mi? Sevginizi göstermek için nasıl öpersiniz? Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor …

İlişkide teknolojiden nasıl faydalanırsınız

İlişkinize Faydalı Olabilecek Teknolojiler

İlişkinize Faydalı Teknolojiler İlişkinize faydalı olabilecek teknolojiler…Yaşadığınız ilişkiye hangi teknolojinin ne gibi yardımı veya katkısı …

partnerine karşı ilgisini kaybeden kişiler

Partnerine Karşı İlgisi Azalan Kişiler

Sevgilisine İlgisi Azalanlar Partnerine karşı ilgisi azalan kişiler. Bu yazımız daha çok sizin için MobilDost …